Bosznia-Hercegovina egyik legfontosabb természeti kincse, a csodaszép Kravica-vízesés, mely a horvát határ közelében, Ploce fölött, 900 méterrel a tengerszint fölött zúdul alá, 30 méteres magasságból. Horvátország az A1-es autópályán csupán néhány kilométernyire van innen.
Ha a helyi térképeken keressük, akkor Vodopad Kravica vagy pedig Kravica slap néven fogjuk megtalálni a vízesés-rendszert, mely a Trebizat folyó egy törésénél alakult ki.
A Trebizat messziről jön, gyümölcsösök között vezet útja, míg beleütközik egy mészkő akadályba, ahol az évszázadok során nagyméretű medencét alakított ki magának. A medence, melybe lezubog a térség egyik legnagyobb zuhataga, nem kevesebb, mint 120 méter széles, így elmondható, hogy a környék legnagyobb mészkő medencéjéről van szó. A látványosság önmagában megéri a fáradtságot, amit a feljutás jelent, bár egyszerű túráról van szó, mely akár vízi eszközzel is megtehető. Évente több ezer turista látogat el ide és a helyiek is szívesen jönnek fel.
A Mostartól csupán 35 km-re található parkolóban még nehéz elhinni, hogy csupán 10 perces sétára egy természeti csodába ütközünk. Aztán ahogy haladunk beljebb az ösvényen egyre erősebb lesz a morajlás, majd meglátjuk a patakot, aztán egy meredélyt és végül a vízesést is.
Úgy lehet elképzelni, mint a Plitvicei-tavak legnagyobb vízesését és a tavat, de ez kisebb, és pont olyan a fapallók vezetnek át itt is a tavon, mint Plitvicén. Ha elég jól bírjuk a hideg vizet, megpróbálkozhatunk egy fürdéssel is a tóban, de készülni kell rá, hogy a legnagyobb nyári melegben is csak 15-16 C fokos a vize.
A tó mellett kiülős éttermeket találunk. Minden piknikiezésre csábít.
A Kravica-vízesés és környéke kiemelten népszerű célpont, főleg, hogy a közelében számos más természeti látnivaló, izgalmas turistaútvonal, túrázási, sziklamászási lehetőség van. A közelben számos kempinget létesítettek, de a környező településeken is lehet szállást találni. Mivel hatalmas turistaforgalmat bonyolít le a hely a tavaszi és nyári időszakban, a helyi idegenforgalmi képviselet folyamatosan szervez túrákat a folyóhoz szárazföldön és a folyón.
Egy vízi túra átlagosan 10 kilométer hosszúságú, mely hossz folyamatos evezést jelent. A fizikai megterhelés miatt éppen ezért csak azoknak ajánlott, akik bírják szusszal, valamint nem ijednek meg , ha épp korrigálni kell egy cseppet a csónakot.
Lehetőség van szabadon úszni, raftingolni és kajakozni, de az őszi és téli hónapokban ez kerülendő. Nem csupán a hideg miatt, hanem azért is, mert ilyenkor a folyó rengeteg plusz csapadékkal töltődik fel, az esővíz, a hólé nagy erőkkel zúdul alá. Ősztől a tél végéig a Kravica rendszer roppant vad és veszélyes.
Található itt cseppkő barlang is, amit nem szabad kihagyni, mert hiába vannak a környékünkön csodálatos cseppkő barlangok, mindegyik külön érdekességet, egyedi cseppkő formákat mutat. Ezen kívül, ha nem vagy egy kimondottan természetjáró, hegymászó típus, akkor is érdemes ellátogatni a közeli Mostarba, Medugorje-ra. A horvátországi Makarska, a helyi települések, a Biokovo hegység is fantasztikus élményekkel gazdagíthat, így nem árt, ha több napra tervezel, hogy mindent be tudj járni és ki tudd használni a hely adta pompás lehetőségeket. Mivel sok a turista, rengeteg étterem, kávézó található a közeli településeken, ahol főleg a helyi halételeket érdemes kipróbálni, valamint jellemzően grillezett finomságokat ehetünk.
A Kravica vízeséshez is fontos a jó túracipő, hiszen a túraútvonalak mellet lehetséges elbarangolni.